Procedura ubiegania się o skierowanie do Domu Pomocy Społecznej "Dar Serca"
Skierowanie i umieszczenie w DPS
Zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej: „Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności ,która nie może samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej”.
Wymagane dokumenty (niezbędne druki dostępne w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie bądź Ośrodka Pomocy Społecznej).
Tryb kierowania do domu reguluje Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2012 r. w sprawie domów pomocy społecznej (Dziennik Ustaw Nr 162, poz. 964 ) wydane na podstawie art. 57 ust. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r., Nr 175. poz. 1362, z późn. zm.)
Koszt utrzymania mieszkańca obliczony jest zgodnie z zapisami Ustawy art.60 p.2.
Do domu kieruje się na podstawie:
- pisemnego wniosku osoby ubiegającej się o skierowanie do domu, zwanej dalej "osobą ubiegającą się", złożonego do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania lub pobytu w dniu jej kierowania; za zgodą osoby ubiegającej się lub jej przedstawiciela ustawowego wniosek może zgłosić inna osoba fizyczna lub prawna, a także powiatowe centrum pomocy rodzinie lub ośrodek pomocy społecznej;
- wywiadu środowiskowego (rodzinnego) przeprowadzonego przez pracownika socjalnego ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby ubiegającej się w dniu jej kierowania, zawierającego w szczególności pisemne stwierdzenie braku możliwości zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania przez rodzinę i gminę.
- decyzji organu emerytalno-rentowego ustalającego wysokość renty lub emerytury; do decyzji załącza się zgodę osoby ubiegającej się na ponoszenie opłaty oraz na jej potrącanie przez właściwy organ emerytalno-rentowy ze świadczenia emerytalnego lub rentowego, zgodnie z odrębnymi przepisami.
- oświadczenia o wysokości dochodu osoby ubiegającej się, rodziny zobowiązanej do ponoszenia opłaty.
Decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej i decyzję ustalającą opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wydaje organ gminy właściwej dla tej osoby w dniu jej kierowania do domu pomocy społecznej, natomiast decyzję o umieszczeniu w domu pomocy społecznej wydaje organ gminy prowadzącej dom pomocy społecznej.
Rozporządzenie reguluje przepisy dotyczące umieszczenia w DPS na terenie całego kraju. Ważne jest miejsce zamieszkania bo to właśnie tam zgłaszamy się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie bądź Ośrodka Pomocy Społecznej i załatwiamy wszelkie formalności a następnie wyrażamy wolę zamieszkania w naszym Domu. Pracownik socjalny przesyła zgromadzoną dokumentację do tutejszego OPS i po uzgodnieniu miejsca Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Jastrzębiu kieruje daną osobę do naszej Placówki.
Jak można zatem uzyskać miejsce w Domu Pomocy Społecznej 'Dar Serca” jeśli się jest mieszkańcem Jastrzębia Zdroju?
Potrzebę zamieszkania w DPS zgłasza się pracownikowi socjalnemu Ośrodka Pomocy Społecznej w Jastrzębiu Zdroju. Tam kompletuje się następujące dokumenty:
- pisemny wniosek osoby zainteresowanej pobytem w DPS,
- zgodę na umieszczenie w DPS,
- zgodę na ponoszenie opłaty za pobyt,
- wywiad środowiskowy,
- wywiad rodzinny (alimentacyjny).
Decyzję o umieszczeniu w DPS oraz o odpłatności wydaje Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej organ ten także decyduje o kolejności umieszczeniu w oparciu o listę oczekujących.