Załącznik nr. 1 do Zarządzenia Nr 3
Dyrektora DPS „Dar Serca”
z dnia 03.03.2023r.
Karta praw i obowiązków mieszkańca
Domu Pomocy Społecznej „DAR SERCA”
w
Jastrzębiu Zdroju
Postanowienia ogólne
Art.1.
- Prawa i obowiązki mieszkańców zostają określone na podstawie regulaminu organizacyjnego Domu Pomocy Społecznej, zwanego dalej Domem.
- Karta praw i obowiązków mieszkańca Domu Pomocy Społecznej w Jastrzębiu Zdroju, zwana dalej Kartą określa podstawowe prawa i obowiązki mieszkańca tego Domu i jest to potwierdzeniem codziennej troski o poszanowanie praw każdego mieszkańca.
- W ramach przepisów tej Karty mogą być wydawane inne przepisy regulujące szczegółowo określony zakres praw i obowiązków mieszkańców oraz określone procedury mające zastosowanie na terenie Domu ( np. procedury postępowania, regulaminy itp.)
Art.2.
- Dom jest miejscem stałego pobytu mieszkańców.
- Mieszkańcy Domu powinni tworzyć wspólnotę rodzinną, w której obowiązują wzajemny szacunek, poważanie i troska o wspólne sprawy mieszkańców. W ramach tej wspólnoty każdy ma prawo do zachowania swojej intymności i wybrania własnego sposobu życia nie naruszając praw pozostałych mieszkańców.
Art.3.
Wszyscy mieszkańcy Domu - bez względu na wiek, status rodzinny, majątkowy, wyznanie czy zasługi oraz wysokość ponoszonych opłat za pobyt - są równi i mają jednakowe prawa i obowiązki określone w tej Karcie.
Art. 4.
Wykonując swoje prawa, mieszkaniec nie może naruszać praw innych mieszkańców.
Art.5.
Mieszkaniec Domu zachowuje wszystkie uprawnienia, jakie posiadał przed zamieszkaniem w Domu, co oznacza, że okoliczność zamieszkania w Domu nie powoduje żadnych ograniczeń w korzystaniu ze swoich praw poza ograniczeniami wynikającymi z niniejszej Karty.
Prawa mieszkańca Domu
Art.6.
W Domu mają prawo do zamieszkiwania osoby obojga płci.
Art.7.
Każdy mieszkaniec Domu ma zapewnione :
- poszanowanie godności osobistej,
- intymności,
- prawo do nieskrępowanego życia osobistego o każdym czasie oraz nienaruszalności tajemnicy spraw prywatnych,
- poczucie bezpieczeństwa, ochrony dóbr osobistych,
- niezależność w podejmowaniu decyzji dostosowaną do poziomu własnej sprawności psychicznej i fizycznej,
- możliwość dokonywania wyboru w sprawach dotyczących życia prywatnego (osobistego),
- możliwość rozwoju osobowości,
- swobodny kontakt ze środowiskiem naturalnym.
Art.8.
- Dom zapewnia każdemu mieszkańcowi opiekę sprawowaną przez kompetentny, profesjonalny a zarazem wrażliwy na potrzeby mieszkańców personel opiekuńczy.
- Dom zapewnia każdemu mieszkańcowi możliwość zaspokajania niezbędnych potrzeb bytowych, opiekuńczych, wspomagających, edukacyjnych, społecznych, emocjonalnych, religijnych, kulturowych, politycznych - w takich granicach, w jakich nie narusza to praw innych.
- Potrzeby seksualne należą do spraw życia prywatnego (osobistego) każdego mieszkańca w granicach nienaruszania praw innych osób, z zachowaniem zasady intymności.
Art.9.
- Dom zapewnia mieszkańcowi pokój jedno, dwu lub trzyosobowy, wyposażony w sprzęty niezbędne do normalnego życia w warunkach możliwie najbardziej zbliżonych do warunków domowych.
- Mieszkaniec może też wyposażyć swój pokój mieszkalny we własne meble i inne przedmioty pod warunkiem, że nie spowoduje to nadmiernego zagęszczenia powierzchni mieszkalnej i nie ograniczy takiego samego prawa współmieszkańca.
Art.10.
- Pokój mieszkalny jest pomieszczeniem prywatnym zamieszkujących w nim osób. Wejście do niego innych osób jest możliwe tylko za przyzwoleniem jego mieszkańców albo w przypadkach uzasadnionych (np. bezpieczeństwem, utrzymaniem czystości), określonych w przepisach szczegółowych (regulaminach, procedurach).
- Dla zabezpieczenia dostępu do pokoju i znajdujących się tam rzeczy, mieszkaniec pokoju ma prawo otrzymać klucz do pokoju i zamykać go, decyzja o przekazaniu klucza mieszkańcowi uzależniona jest od stanu psychofizycznego pensjonariusza. Jednak samowolna wymiana zamka w drzwiach pokoju jest niedozwolona. Dom nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki, jakie mogą powstawać z powodu samowolnej wymiany zamka.
- Mieszkaniec Domu może bezpiecznie przechowywać swoje pieniądze i rzeczy wartościowe w depozycie Domu ( sposób przechowywania majątku w depozycie określony jest procedurą ).
Art.11.
W pokojach dwu i trzyosobowych zamieszkują osoby tej samej płci za wyjątkiem małżeństw.
Art.12.
Każdy mieszkaniec ma prawo przebywać w swoim pokoju mieszkalnym o każdym czasie. W szczególności w razie choroby lub niedyspozycji ma prawo pozostać w swoim pokoju, otrzymać i spożyć w nim posiłek a pokój powinien być do tego przystosowany.
Art.13.
- Mieszkańcy mogą zamieniać pokoje tylko za zgodą Dyrekcji i po konsultacji z Samorządem Mieszkańców.
- Mieszkaniec może zostać przeniesiony do innego pokoju mieszkalnego (również bez jego zgody) tylko z ważnych powodów, po wyjaśnieniu wszystkich powodów takiej decyzji oraz po pełnej konsultacji takiego zamiaru z nim i z Samorządem Mieszkańców.
Art.14.
Każdy mieszkaniec bez względu na rodzaj i stopień swojej sprawności może korzystać bez ograniczeń z ogólnie dostępnych pomieszczeń Domu, takich jak : jadalnia, czytelnia, pokój odwiedzin, świetlica, kaplica, pomieszczenia sanitarne, itp. oraz z terenu na wolnym powietrzu należącym do Domu - mieszkaniec ma prawo do opuszczenia budynku samodzielnie po uprzednim zgłoszeniu tego zamiaru pełniącej dyżur pielęgniarce i odnotowanie wyjścia w zeszycie wyjść.
Art.15.
- Dom zapewnia każdemu mieszkańcowi całodzienne wyżywienie składające się z pięciu posiłków : śniadania, II śniadanie, obiadu, podwieczorka i kolacji.
- Mieszkaniec ma możliwość wyboru potraw z uwzględnieniem diety indywidualnej oraz zasad wyznawanej religii (w granicach realnych możliwości) zgłaszając swoje życzenia do planowanych jadłospisów. Planowane jadłospisy uwzględniają gusty mieszkańców, również w żywieniu dietetycznym.
- Wymienione posiłki wydawane są w godzinach dokładnie ustalonych w przedziale, czasowym- dwóch godzin każdy. W ramach wyznaczonych dla każdego posiłku dwóch godzin, każdy mieszkaniec ma możliwość wyboru czasu spożywania posiłku.
- Ogólnym miejscem wydawania i spożywania posiłków jest jadalnia (co nie narusza postanowienia art.12). Z uwzględnieniem warunków lokalowych w jadalni, każdy mieszkaniec ma prawo wyboru miejsca spożycia posiłku oraz towarzystwa, w którym posiłek chce spożyć.
Art.16
Poza wymienionymi pięcioma posiłkami, w Domu są zawsze dostępne dla mieszkańca napoje i produkty żywnościowe do przygotowania sobie posiłków dodatkowych we własnym zakresie.
Art.17
Mieszkaniec otrzymuje od Domu do własnego użytku środki i przedmioty utrzymania higieny osobistej.
Art.18.
Mieszkaniec Domu posiada własną odzież. W zależności od bieżących potrzeb w ramach posiadanych środków Dom sukcesywnie uzupełnia odzież mieszkańca, kierując się w miarę możliwości życzeniami i wyborem mieszkańca.
Art.19.
Mieszkaniec korzysta z usług Domu :
- w zakresie prania i prasowania bielizny osobistej i odzieży (z wyjątkiem prania chemicznego),
- w zakresie naprawy odzieży i cerowania,
- fryzjerskich - mycie głowy, czesanie, ( strzyżenie, trwała ondulacja i farbowanie, i inne z własnych środków),
- sprzątanie (w zakresie wynikającym z indywidualnych uzgodnień dotyczących porządków),
Art.20.
Mieszkaniec może uczestniczyć w każdej imprezie i wycieczce organizowanej przez Dom, po pokryciu przez siebie wymaganych kosztów także własnego ubezpieczenia.
Art.21.
Mieszkaniec ma prawo do korzystania z przysługujących mu na podstawie odrębnych przepisów świadczeń zdrowotnych – ma zapewniony kontakt:
- z lekarzem rodzinnym,
- z lekarzem specjalistą - po skierowaniu do niego przez lekarza rodzinnego,
- z lekarzem specjalistą do którego nie są wymagane skierowania.
- ma zapewnioną pomoc pielęgniarską w zakresie: zażywania przepisanych lub zleconych przez lekarza leków i środków farmaceutycznych, łącznie z ich podawaniem, (zgodnie z procedurą) - wykonywania przez pielęgniarkę bądź opiekunkę przepisanych zabiegów pielęgniarsko - medycznych i wszelkiej innej opieki dostosowanej do stanu zdrowia.
Art.22.
W zależności od rodzaju schorzenia i swojej sprawności mieszkaniec posiada do własnego użytku odpowiedni sprzęt pomocniczy (np. ortopedyczny) i urządzenia ułatwiające samoobsługę.
Art.23.
Stosownie do diagnozy i wskazań lekarza, Dom zapewnia dostępność terapii indywidualnej i grupowej oraz do rehabilitacji i gimnastyki usprawniającej lub podtrzymującej kondycję.
Art.24.
Mieszkaniec ma prawo do możliwie wszechstronnej pomocy ze strony pracowników Domu (w dotyczącej zaspokajania potrzeb socjalno - bytowych ).
Art.25.
Na podstawie posiadanych informacji, mieszkaniec ma prawo do:
- dokonania wyboru metod i rodzaju pomocy, opieki - dostępnych na terenie Domu z uwzględnieniem stanu zdrowia i możliwości samoobsługi .
- dostępu do pełnej informacji o stanie zdrowia
- możliwości wyrażania zgody na określone świadczenie medyczne proponowane przez lekarza
- możliwości zwrócenia się do lekarza rodzinnego z prośbą o konsultację
- ochrony intymności, poszanowania godności podczas udzielania świadczeń medycznych na terenie Domu
- korzystania z pogotowia ratunkowego
Art.26.
Każdy mieszkaniec Domu ma prawo do wyboru spośród pracowników działu merytorycznego tzw. pracownika pierwszego kontaktu, do którego może zawsze zwracać się ze wszystkimi swoimi potrzebami i problemami. W razie uzasadnionego żądania mieszkańca kierownictwo Domu może zmienić pracownika pierwszego kontaktu.
Art.27.
W sprawowanie opieki mogą być włączone rodziny i inne osoby ze środowiska (wolontariat).
Art.28.
Wszystkie świadczenia Domu na rzecz mieszkańca określone w tej Karcie są nieodpłatne, chyba że co innego wynika z rodzaju czy charakteru świadczenia albo sprawa odpłatności została wyraźnie zaznaczona.
Art.29.
Mieszkaniec Domu ma prawo do pełnej informacji o usługach dostępnych na terenie Domu, o organizacji życia w Domu, o sprawach finansowych związanych z jego pobytem w Domu, o swoich prawach i obowiązujących w tej mierze przepisach
Art.30.
Mieszkaniec Domu samodzielnie zarządza własnymi środkami finansowymi, bądź wyznacza osobę za to odpowiedzialną ( zgodnie z procedurą ) a w razie potrzeby ma dostęp do bezstronnej i fachowej porady.
Art.31.
Mieszkaniec samodzielnie decyduje o:
- o wyborze trybu swojego życia (tj. o swoich zajęciach i sposobach spędzania czasu),
- o wyborze pory i miejsca spożywania posiłku - w ramach ustalonego regulaminowego porządku,
- o wyborze pory i formy swojego wypoczynku np. położeniu się do łóżka,
- o paleniu lub niepaleniu tytoniu, z tym że palenie może odbywać się tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
Art.32
Mieszkaniec ma prawo do spożywania niskoprocentowego alkoholu w niewielkich ilościach na własne ryzyko i tylko we własnym pokoju za zgodą współmieszkańca. Spożywanie alkoholu nie może zakłócać spokoju innym mieszkańcom ani też powodować dezorganizacji życia mieszkańców Domu (zgodnie z procedurą).
Art.33.
Mieszkaniec podejmuje samodzielnie decyzje o podjęciu leczenia, chyba że jest to utrudnione z powodu jego niepełnosprawności lub mogłoby zagrozić zdrowiu innych.
Art.34.
- Mieszkańcy Domu mają prawo do nieograniczonych kontaktów towarzyskich między sobą, do spotkań z rodziną i znajomymi z możliwością wykorzystania do tego celu pokoju gościnnego lub własnego ( zgodnie z procedurą ).
- Zapewniona jest także możliwość prowadzenia rozmów prywatnych na osobności.
Art.35.
- Mieszkaniec ma prawo swobodnego poruszania się poza terenem Domu o ile pozwala na to jego stan sprawności fizycznej i psychicznej i nie zagraża jego bezpieczeństwu.
- Za zgodą Dyrektora Domu mieszkaniec ma prawo do otrzymania urlopu i spędzić go poza Domem. Zgoda uzależniona jest wyłącznie od stanu zdrowia psychofizycznego mieszkańca (mieszkaniec nie ponosi opłaty za pobyt w Domu Pomocy Społecznej w okresie nieobecności nie przekraczającej 21 dni w roku kalendarzowym) - zgodnie z art. 63 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. 2021.poz. 2268).
Art.36.
- Mieszkańcy mają możliwość rozmawiania o swoich sprawach poufnie między sobą oraz z pracownikami Domu.
- Mieszkaniec ma prawo do ochrony swoich danych osobowych zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r.o ochronie danych osobowych (Dz.U.1019.0.1781) a także tych zawartych w dokumentacji medycznej znajdujących się na terenie Domu
Art.37.
W Domu przestrzegana jest tajemnica korespondencji mieszkańca.
Art.38.
- W miarę swoich możliwości i zdolności mieszkaniec ma prawo aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i kulturalnym na terenie Domu np. brać udział w organizowaniu imprez kulturalnych, być uczestnikiem tych imprez, uczestniczyć w Samorządzie Mieszkańców itp.
- Na swoje życzenie lub za zgodą Dyrekcji i o ile stan zdrowia na to pozwala, mieszkaniec może być włączony do łatwych prac pomocniczych na terenie Domu.
Art.39.
- Mieszkaniec Domu ma prawo do własnego poglądu, praktyk religijnych w tym do uczestniczenia w obrzędach religijnych na terenie Domu i do posługi kapłańskiej zgodnie z wyznawaną wiarą.
- Mieszkaniec Domu ma również prawo do niezależności swoich poglądów w każdej innej dziedzinie życia (np. politycznej, kulturalnej itp.) i swobodnego ich wyrażania w kulturalnej formie ( nieobrażania innych ) w zakresie niekolidującym z powszechnie obowiązującymi przepisami (np. zakaz głoszenia haseł faszystowskich, szerzenia nietolerancji, pogardy dla innych wyznań, ras czy narodów).
Art.40.
Dom zapewnia godne umieranie i godny pochówek według obrządku religii wyznawanej przez zmarłego mieszkańca.
Art.41.
- Mieszkańcowi Domu przysługuje prawo składania wniosków, skarg i zażaleń we wszystkich sprawach. Wnioski, skargi i zażalenia można składać do przedstawicieli Samorządu Mieszkańców, do Dyrektora Domu, a poza tym do wszystkich władz, urzędów i instytucji.
- W postępowaniu przed władzami, urzędami i instytucjami, mieszkańcowi przysługuje prawo bycia reprezentowanym (zastępowanym) przez wybraną przez siebie osobę (jeżeli wyrazi na to zgodę ) zgodnie z obowiązującymi w tej mierze przepisami.
Art.42.
- W Domu działa Samorząd Mieszkańców, który reprezentuje wszystkich mieszkańców wobec kierownictwa, współpracuje z kierownictwem Domu we wszystkich sprawach dotyczących mieszkańców rozpatruje wspólnie z kierownictwem sprawy naruszania przepisów i zasad współżycia społecznego przez mieszkańców Domu.
- Samorząd Mieszkańców ma prawo występowania do kierownictwa Domu z wnioskami we wszystkich sprawach oraz do pełnej informacji o podjętych ustaleniach.
- Organizacja życia codziennego mieszkańców jest ustalana przez kierownictwo Domu w porozumieniu z Samorządem Mieszkańców.
Art.43.
Samorząd Mieszkańców w ilości 3 osób jest wybierany spośród mieszkańców przez wszystkich mieszkańców w wyborach równych, jawnych, bezpośrednich. W porozumieniu z Dyrektorem Domu - Samorząd ustala swoją organizację, kadencję, tryb swojego działania oraz może określić szczegółowy zakres swojego działania.
Obowiązki mieszkańca Domu
Art.47.
- Mieszkaniec Domu powinien przestrzegać obowiązujących przepisów oraz zasad współżycia społecznego w kontaktach z innymi mieszkankami i pracownikami Domu (uprzejmość, życzliwość itp.).
- W miarę swoich możliwości mieszkaniec Domu może pomagać słabszym współmieszkańcom.
Art.48.
- Mieszkaniec Domu zobowiązany jest szanować mienie Domu ( wyposażenie i sprzęty).
- Mieszkaniec Domu zobowiązany jest oszczędnie używać energii elektrycznej , gazu , wody, środków czystości .
- Mieszkaniec Domu zobowiązany jest ponosić koszty na wyposażenie i usługi ponad standardowe.
Art.49.
Mieszkaniec Domu obowiązany jest pokryć koszty naprawienia szkód, które wyrządził z własnej winy Domowi, innemu mieszkańcowi lub personelowi.
Art.50.
- Mieszkaniec Domu obowiązany jest poddać się badaniom lekarskim doraźnym na obecność chorób zakaźnych.
- Mieszkaniec Domu zobowiązany jest do przestrzegania zasad higieny osobistej, dbania o swój wygląd zewnętrzny, a jeżeli sam nie jest w stanie wykonać niezbędnych zabiegów higienicznych, winien skorzystać z proponowanych mu form pomocy.
Art.51.
W miarę możliwości i potrzeb mieszkaniec aktywnie uczestniczy w realizacji indywidualnego planu wspierania, pamiętając o tym, że własna aktywność i ruch najlepiej pomagają w utrzymaniu zdrowia.
Art. 52
Mieszkaniec ma obowiązek dokonać terminowej opłaty za pobyt w Domu, ustalonej zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Art. 53
Mieszkaniec powinien poddawać się okresowym badaniom lekarskim oraz badaniom wynikającym z leczenia jego choroby.
Art. 54
Mieszkaniec ma obowiązek posiadać własny dokument tożsamości.
Kierownictwo Domu może przejąć dokument tożsamości mieszkańca - jeśli jego stan psychiczny to uzasadnia - celem zabezpieczenia tegoż dokumentu przed utraceniem lub zniszczeniem. Mieszkaniec używa wówczas tegoż dokumentu jedynie w uzasadnionej potrzebie (np. podróż, załatwienie spraw urzędowych).
Przewodniczący Samorządu Mieszkańców
Dyrektor Domu Pomocy Społecznej